International Hockey Wiki
Advertisement

This was the 1944-45 season in Swiss hockey:

Nationalliga A[]

See: 1944–45 Nationalliga A season

Serie A[]

Preliminary round[]

Central

Won by SC Bern II (as only participant).

East
  • Zurcher SC II - Grasshoppers Zurich II 0:0
  • Thalwil - Dubendorf 1:1
  • Zurcher SC II - Dubendorf
Grisons
  • HC Davos II - EHC Chur 5:0
  • HC Davos II - EHC Chur 2:0
Romande

Jura

  • Young Sprinters - Saint-Imier 7:0
  • HC La Chaux-de-Fonds - Reuchenette 0:0
  • HC La Chaux-de-Fonds - Saint-Imier 2:1
  • Young Sprinters - Reuchenette 5:1
  • Young Sprinters - HC La Chaux-de-Fonds 4:1

Vaud

  • HC Chateaux d'Oex - Montchoisi Lausanne II 10:0
  • Montchoisi Lausanne II - HC Chateaux d'Oex 4:0

Valais

  • Saas-Fee - HC Montana

Final

  • HC Chateaux d'Oex - Saas-Fee 2:0
  • Young Sprinters - Saas-Fee 10:2
  • Young Sprinters - HC Chateaux d'Oex 4:2

Final round[]

Semifinals
  • Zurcher SC II - HC Davos II 4:3
  • Young Sprinters - SC Bern II 9:2
Final
  • Young Sprinters - Zurcher SC II 5:3

The Young Sprinters advanced to the NLA Promotion/Relegation round.

Serie B[]

Preliminary round[]

Central[]

  • Langgasse Bern - Thun 0:0
  • Rotblau Bern - SC Bern III 1:1
  • Binningen - EHC Basel II 2:1
  • Langgasse Bern - Binningen 0:0
  • Binningen - HC Ambri-Piotta 2:2

HC Ambri-Piotta won.

Eastern[]

  • Saint-Gall - SC Herisau 8:1
  • Glarus - Bad Ragaz 4:1

Grisons[]

  • Klosters - Felsberg 7:3

Romande[]

Jura

Jura-Bern

  • Bienne - Tramelan 4:1

Fribourg-Neuchatel

  • Young Sprinters II - Travers 12:2
  • Fribourg - Travers 1:1
  • Young Sprinters II - Fribourg 3:1

Semifinals

  • Young Sprinters II - Bienne 2:1
  • Le Locle - Sonvilier

Final

  • Young Sprinters II - Le Locle 3:1 OT

The Young Sprinters advanced to the Romande final and were promoted to the Serie A.

Valais

Bas-Valais

  • HC Martigny - Monthey 2:0
  • HC Martigny - Sion 4:2
  • Monthey - Sion 7:2

Haut-Valais

  • HC Viege - Brig 3:0
  • HC Viege - Sierre 4:1
  • Sierre - Brig 2:0

Final

  • HC Viege - HC Martigny 2:1

Viege advanced to the Romande final and was promoted to the Serie A.

Vaud/Geneva

Group I

  • Blue Star Lausanne - Montchoisi Lausanne IIIb 3:0
  • Blue Star Lausanne - Tuileries Geneva 3:0
  • Tuilieries Geneva - Montchoisi Lausanne IIIB 1:0

Group II

  • Montchoisi Lausanne IIIa - Leysin 1:0 2OT
  • HC Caux - HC Chateaux d'Oex II 3:1
  • HC Caux - Montchoisi Lausanne IIIa 6:2

Final

  • Montchoisi Lausanne IIIa - Blue Star Lausanne 4:1 (replay after first match annulled)

Montchoisi advanced to the Romande final, while Blue Star was promoted to the Serie A.

Romande final
  • Young Sprinters II - HC Viege 1:1
  • Montchoisi Lausanne IIIa - HC Viege 5:1
  • Montchoisi Lausanne IIIa - Young Sprinters II 2:2

Final round[]

Semifinals

Results unknown

Final
  • HC Ambri Piotta - Klosters 3:0

Other games[]

  • SC Bern - Young Sprinters 6:3
  • Young Sprinters - HC Chateaux d'Oex 4:0
  • HC Chateaux d'Oex II - Montchoisi Lausanne II 1:0
  • Akademischer EHC Zurich - Le Locle 5:1
  • Monthey - Montchoisi Lausanne III 1:0
  • EHC Arosa - Young Sprinters 7:0
  • Young Sprinters - EHC Chur 9:0
  • Young Sprinters - Klosters 11:3
  • Young Sprinters - HC Davos II 3:1
  • Klosters - Montchoisi Lausanne 4:2
  • Saint-Imier II - Sonvilier 0:0
  • Saint-Imier - Bienne 1:1
  • SC Bern - Reuchenette 5:3
  • HC Servette - Montchoisi Lausanne II 6:3
  • Montchoisi Lausanne II - HC Martigny 3:2
  • HC Davos - EHC Arosa 4:0
  • Tramelan - Saint-Imier II 3:0
  • Monthey - HC Servette 4:2
  • HC Montana - Sion 6:1
  • HC Viege - Sion 2:0
  • EHC Basel - Thun 9:3
  • Schaffhouse - Grasshoppers Zurich II 5:3
  • HC Martigny - Sierre 3:0
  • Travers - Couvet 4:0
  • HC La Chaux-de-Fonds - Le Locle 3:0
  • HC La Chaux-de-Fonds - Bienne 4:1
  • Montchoisi Lausanne - EHC Basel 3:3
  • HC Davos - Zurcher SC 8:4
  • HC Davos - EHC Arosa 14:2
  • HC Davos - SC Bern 7:3
  • HC Davos - Montchoisi Lausanne 14:4
  • Zurcher SC - EHC Arosa 5:2
  • HC Davos - Young Sprinters 5:1
  • Zurcher SC - Young Sprinters 11:2
  • HC Davos - EHC Basel 13:2
  • Zurcher SC - Montchoisi Lausanne 1:0
Alex Challenge
  • HC Viege - Brig 3:0 - SF
  • HC Montana - HC Caux 4:3 - SF
  • Brig - HC Caux 5:0 - 3P
  • HC Viege - HC Montana 1:0 - F
Devred Cup
  • SC Bern - Montchoisi Lausanne 2:2 OT - SF - Bern advanced on lots
  • HC Davos - Zurcher SC 2:1 - SF
  • Zurcher SC - Montchoisi Lausanne 3:2 - 3P
  • HC Davos - SC Bern 8:1 - F
Young Sprinters 20th Anniversary Tournament
  • EHC Basel - HC La Chaux-de-Fonds 11:2
  • Young Sprinters - HC La Chaux-de-Fonds 10:0
  • Young Sprinters - EHC Basel 1:1

External links[]

Advertisement