International Hockey Wiki
Advertisement

This was the 1943-44 season in Swiss hockey:

Nationalliga A[]

See: 1943–44 Nationalliga A season

Serie A[]

Preliminary round[]

Central

Won by SC Bern II.

East
  • Zurcher SC II - Grasshoppers Zurich II 2:1
Grisons
  • HC Davos II - EHC Chur 6:2
Romande

Group I

  • HC Chateaux d'Oex - Montchoisi Lausanne II 3:1
  • HC Servette - HC Montana 9:0
  • HC Montana - Montchoisi Lausanne II 2:1
  • HC Servette - Montchoisi Lausanne II 6:1
  • HC Chateaux d'Oex - HC Montana 6:1
  • HC Servette - HC Chateaux d'Oex 4:1

Group II

  • HC La Chaux-de-Fonds - Reuchenette 2:0
  • Young Sprinters - Reuchenette 6:2
  • Young Sprinters - HC La Chaux-de-Fonds 2:1

Final

  • Young Sprinters - HC Servette 5:2

Final round[]

Semifinals
  • SC Bern II - Young Sprinters 2:1 3OT
  • HC Davos II - Zurcher SC II
Final
  • HC Davos II - SC Bern II 6:2

The Young Sprinters advanced to the NLA Promotion/Relegation round.

Serie B[]

Preliminary round[]

Central[]

  • Binningen - Solothurn 4:1

HC Ambri-Piotta won.

Eastern[]

  • Dubendorf - Saint-Gall 12:2

Grisons[]

  • EHC Chur II - Glarus 5:0

Romande[]

Group I (Vaud/Geneva)

@Leysin: 1. Leysin, 2. HC Caux, 3. Blue Star Lausanne.

@Villars: Montchoisi Lausanne III - Tuileries Geneva 13:2

Vaud final: Montchoisi Lausanne III - Leysin 7:2

Group II (Valais)

Bau-Valaias

  • Monthey - Sion 2:1
  • Sion - HC Martigny 1:0
  • Monthey - HC Martigny 5:0

Haut-Valais: 1. Saas-Fee, 2. HC Viege, 3. Sierre.

Valais final: Saas-Fee - Monthey 2:1

Group III (Jura)

Jura-Bern

  • Sonvilier - Tramelan 5:4
  • Saint-Imier - Tramelan 2:0
  • Tramelan - Reuchenette II 2:0
  • Saint-Imier - Reuchenette II 3:0
  • Saint-Imier - Sonvilier 1:0

Neuchatel Mountains

  • Le Locle - Les Brenets 2:0
  • HC La Chaux-de-Fonds II - Le Locle 2:1
  • HC La Chaux-de-Fonds II - Les Brenets 1:0

Fribourg/Neuchatel

  • Young Sprinters II - Fribourg 2:0
  • Young Sprinters II - Couvet 2:1

Jura final

  • Young Sprinters II - Saint-Imier 6:1
  • HC La Chaux-de-Fonds II - Young Sprinters II 5:0

Chaux-de-Fonds qualified for the Romande final round; Saint-Imier was promoted to the Serie A.

Romande final
  • Montchoisi Lausanne III - Saas-Fee 3:2
  • Saas-Fee - HC La Chaux-de-Fonds II 5:1
  • Montchoisi Lausanne III - HC La Chaux-de-Fonds II 8:0

Final round[]

Semifinals
  • HC Ambri Piotta - Montchoisi Lausanne III 5:2 OT
  • EHC Chur II - Dubendorf
Final
  • HC Ambri Piotta - EHC Chur II 1:0 OT

Other games[]

  • Montchoisi Lausanne - SC Bern 3:3
  • HC Martigny - Montchoisi Lausanne II 3:2
  • EHC Basel - Young Sprinters 15:2
  • EHC Basel - Grasshoppers Zurich 4:3
  • Sion - Sierre 1:0
  • HC Davos - EHC Arosa 6:0
  • Saas-Fee - Sierre 9:2
  • Young Sprinters - Grasshoppers Zurich 5:3
  • Sion - HC Martigny 3:1
  • HC La Chaux-de-Fonds - HC Servette 5:0
  • HC Chateaux d'Oex - Zurich-Enge 1:0
  • HC Montana - Sierre 6:1
  • Saas-Fee - Montchoisi Lausanne II 2:1
  • Montchoisi Lausanne - Klosters 9:1
  • EHC Arosa - Montchoisi Lausanne 5:3
  • HC Viege - Sion 4:0
  • Saas-Fee - Sion 3:1
  • EHC Chur III - Ilanz 7:3
  • HC Martigny II - Monthey II 8:4
  • Beatenberg - Thun II 4:3
  • Thun - Beatenberg 2:1
  • Adelboden - Konolfingen 10:2
  • HC Ambri-Piotta - Lucerne 4:0
  • Val d'Illiez - Montchoisi Lausanne II 2:2
  • Akademischer EHC Zurich - Lenzerheide 5:3
  • HC Montana - HC Servette 2:0
  • Zurcher SC - EHC Chur 6:0
  • Zurcher SC II - HC Chateaux d'Oex 3:1
  • Grasshoppers Zurich - HC La Chaux-de-Fonds 2:1
  • Montchoisi Lausanne II - HC Martigny 3:0
  • HC Martigny - Monthey 4:0
  • HC Martigny - Blue Star Lausanne 2:0
  • Montchoisi Lausanne - Young Sprinters 7:0
  • HC Martigny - Sion 2:1
  • HC Martigny - Montchoisi Lausanne II 2:2
  • Montchoisi Lausanne - HC Servette 15:1
  • Montchoisi Lausanne - HC Martigny 11:1
  • Montchoisi Lausanne II - HC Montana 7:3
  • Montchoisi Lausanne II - HC Montana 6:1
  • HC Chateaux d'Oex - SC Bern II 2:2
  • Reuchenette - Le Locle 5:2
  • HC Martigny - Tuilerie Geneva 3:0
  • Young Sprinters - HC La Chaux-de-Fonds 9:2
  • HC Davos - SC Bern 8:1
  • HC Davos - SC Bern 1:1
  • HC La Chaux-de-Fonds - HC Chateaux d'Oex 4:1
  • Zurcher SC - SC Bern 4:3
  • Zurcher SC - Montchoisi Lausanne 2:1
  • Saas-Fee - Blue Star Lausanne 14:0
  • Le Locle - HC La Chaux-de-Fonds 1:1
  • HC Davos - EHC Arosa 9:6
  • EHC St. Moritz - EHC Chur 2:1
  • Dubendorf - Zurich-Enge 2:1
  • HC Servette - HC La Chaux-de-Fonds 6:6
  • HC Davos - EHC Basel 12:3
  • EHC Arosa - Grasshoppers Zurich 12:1
  • Zurcher SC - Montchoisi Lausanne 4:3
  • Monthey - Montchoisi Lausanne II 3:0
  • HC Servette - Blue Star Lausanne 9:1
  • Young Sprinters - HC La Chaux-de-Fonds 5:2
  • EHC Arosa - Montchoisi Lausanne 3:2
  • Zurcher SC - HC Davos 3:3
  • Saint-Imier - HC La Chaux-de-Fonds II 5:2
  • Bienne - Saint-Imier 5:0
Buro Challenge
  • Sierre - Sion 1:0
  • HC Montana - Sion 1:1
  • Sierre - HC Montana 1:0
Christmas Cup
  • HC La Chaux-de-Fonds - HC Viege 1:0 - SF
  • HC Montana - Sion 4:2 - SF
  • Sion - HC Viege 2:1 - 3P
  • HC La Chaux-de-Fonds - HC Montana 5:1 - F
Devred Cup
  • Montchoisi Lausanne - EHC Basel 9:3 - SF
  • HC Davos - Zurcher SC 3:2 - SF
  • Zurcher SC - EHC Basel 13:8 - 3P
  • HC Davos - Montchoisi Lausanne 2:1 - F

External links[]

Advertisement