FANDOM


(Wilno Championship: W. Wolkanowski correct)
(Wilno Championship: W. Wolkanowski correct)
 
Line 101: Line 101:
   
 
==Wilno Championship==
 
==Wilno Championship==
Teams: KPW Ognisko II Wilno, AZS Wilno, Makkabi Wilno, ŻAKS Wilno.
+
Klass A championship: Teams: KPW Ognisko II Wilno, AZS Wilno, Makkabi Wilno, ŻAKS Wilno.
   
 
*'''Ognisko II Wilno''' - Makkabi Wilno 12:0
 
*'''Ognisko II Wilno''' - Makkabi Wilno 12:0

Latest revision as of 16:58, December 25, 2019

The 1938-39 Polska Liga Hokejowa season was the 10th season of the Polska Liga Hokejowa, the top level of ice hockey in Poland. Four teams participated in the final round, and Dab Katowice won the championship. The championship was played at the Torkat in Katowice from March 1-3, 1939. It was originally planned to be held in Lwow, but was moved to Katowice.

Kraków ChampionshipEdit

Friendly matches
  • OMP Krakow - Makabi Krakow 9:2 (4:0, 3:0, 2:2)

There were three levels of play in Krakow this year - Klass A, Klass B, and Klass C.

Klass A
  • 12/30: KS Cracovia - Makabi Krakow 6:1 (2:0, 1:0, 3:1)
  • 1/1: KS Cracovia - Sokol Krakow 9:0 (3:0, 3:0, 3:0)
  • 1/8: Sokol Krakow - Makabi Krakow 1:0 (0:0, 0:0, 1:0)

Lodz ChampionshipEdit

Klass A

Teams: Union Touring Lodz, KP Zjednoczone, Wima Lodz, LKS Lodz II.

  • 12/26: LKS Lodz - Union Touring Lodz 6:5 (2:2, 3:2, 1:1) - friendly
  • 1/1: Union Touring Lodz - LKS Lodz 2:1 (1:0, 0:1, 1:0)
  • KP Zjednoczone - Wima Lodz 1:0
  • Union Touring Lodz - KP Zjednoczone 3:3 (1:1, 1:1, 1:1)
  • LKS Lodz - Wima Lodz 4:0 (1:0, 1:0, 2:0)
  • LKS Lodz - KP Zjednoczone 5:2 (2:1, 3:0, 0:1)
  • Union Touring Lodz - Wima Lodz 5:0 walkover
  • LKS Lodz - Union Touring Lodz 3:1 (1:1, 0:0, 2:0)
  • KP Zjednoczone - Wima Lodz 3:2 (0:1, 1:0, 2:1)
  • 1/8: Union Touring Lodz - KP Zjednoczone 0:0
  • 1/8: LKS Lodz - Wima Lodz 7:1

Lwow ChampionshipEdit

  • 12/26: Pogon Lwow - Lechia Lwow 3:1 (1:0, 0:0, 2:1) - friendly
  • 1/1: Czarni Lwow - Ukraina Lwow 8:1 (0:0, 4:1, 4:0)
  • Czarni Lwow - Pogon Lwow 4:1 (0:0, 2:0, 2:1) - Pogon filed a protest for the annulment of the result
  • 2/5: Czarni Lwow - Lechia Lwow 4:2 (3:0, 1:0, 0:2)
  • 2/5: Pogon Lwow - Lechia Lwow 3:1 (1:0, 1:0, 1:1)

Pomeranian ChampionshipEdit

Teams: KPW Pomorzanin Torun, BKS Polonia Bydgoszcz, KS Chojniczanka Chojnice, Sokol Grudziadz.

  • Sokol Grudziadz - KS Chojniczanka Chojnice 5:0 walkover - SF
  • KPW Pomorzanin Torun - BKS Polonia Bydgoszcz 5:0 walkover - SF
  • KPW Pomorzanin Torun - Sokol Grudziadz 2:1 (0:1, 1:0, 1:0) - F
  • KPW Pomorzanin Torun - Sokol Grudziadz 2:2 (0:1, 1:1, 1:0)
  • Sokol Grudziadz - KPW Pomorzanin Torun 4:2 (1:1, 1:0, 2:1) - friendly
  • KPW Pomorzanin Torun - KPW Grudziadz 8:1 - friendly
  • KPW Pomorzanin Torun - BKS Polonia Bydgoszcz 7:1 (1:0, 2:0, 4:1) - friendly

Poznan ChampionshipEdit

Friendly matches
  • Warta Poznan - AZS Poznan II 3:1 (1:0, 1:0, 1:1)
  • AZS Poznan II - WKS Poznan 2:1 (0:0, 1:0, 1:1)

Only the Warta-WKS games were for the championship.

  • Warta Poznan - WKS Poznan 1:0 (1:0, 0:0, 0:0) - changed to 5:0 walkover
  • WKS Poznan - Warta Poznan 5:0 walkover - changed to 0:5 walkover

It was initially ruled that the player Calka for Warta was ineligible, so WKS was granted the title by 5:0 walkover in the second match. It was later ruled that Calka had been properly registered to play for Warta, but that Kedzierzysnki of WKS was ineligible, so the results were changed to forfeit wins for Warta, and they were declared champions of Poznan.

  • Warta Poznan - WKS Poznan 2:1 (0:0, 2:0, 0:1) - friendly

Silesian ChampionshipEdit

Friendly matches
  • 1/29: Dab Katowice - KS Zaolzie Trzyniec 5:2 (2:0, 1:0, 2:2)
  • 2/3: Dab 1b Katowice - Sokol Katowice 7:2 (3:0, 2:0, 2:2)
  • 2/3: Dab 1b Katowice - MKS Katowice 5:2 (3:0, 1:0, 1:2)
  • ~3/2: Pogon Katowice - KS Zaolzie Trzyniec 1:1 (1:1, 0:0, 0:0)
Klass A

Group I teams: Polonia Janow, TS 09 Myslowice, Pogon Katowice, Dab Katowice 1b. Group II: TEV Cieszyn, Polonia Karwina, KS Zaolzie Trzyniec, BBTS Bielsko.

  • Polonia Janow - TS 09 Myslowice 2:0
  • Dab 1b Katowice - TS 09 Myslowice 4:1
  • 1/2: Pogon Katowice - Polonia Janow 4:1 (0:1, 1:1, 3:0)
  • 1/2: Dab 1b Katowice - Polonia Janow 3:0 (0:0, 2:0, 1:0)
  • 1/2: Pogon Katowice - Dab 1b Katowice 4:2 (1:1, 2:1, 1:0)
  • 1/2: KS Zaolzie Trzyniec - TEV Cieszyn 2:0 (0:0, 2:0, 0:0)
  • 1/?: KS Zaolzie Trzyniec - Polonia Karwina 10:0
  • 1/8: Pogon Katowice - Polonia Janow 9:0 (4:0, 1:0, 4:0)
  • 1/8: Pogon Katowice - Dab 1b Katowice 7:1
  • 1/8: TS 09 Myslowice - Polonia Janow 5:0 walkover
  • 1/8: BBTS Bielsko - KS Zaolzie Trzyniec 2:1 (0:1, 1:0, 1:0)
  • 1/27: Pogon Katowice - TS 09 Myslowice 10:0 (3:0, 3:0, 4:0)

Pogon won Group I, Trzyniec won Group II.

  • 2/2: Pogon Katowice - KS Zaolzie Trzyniec 5:2 (0:0, 0:1, 5:1) - final

Warsaw ChampionshipEdit

Friendly matches
  • Sparta Warszawa - KS Warszawianka 1b 9:5 (4:0, 2:2, 3:3)
  • Skra Warszawa - Makabi Warszawa 5:2 (1:1, 2:1, 2:0)
  • Polonia Warszawa - Skra Warszawa 10:0 (4:0, 4:0, 2:0)
Klass A

This was the intended playing schedule for the competition:

  • 12/22: Warszawianka - AZS
  • 12/22: Polonia - Skra
  • 12/28: Skra - Zass
  • 12/28: AZS - Polonia
  • 1/1: Polonia - Zass
  • 1/1: Skra - Warszawianka
  • 1/6: Zass - Warszawianka
  • 1/8: Warszawianka - Polonia
  • 1/13: AZS - Skra
  • 1/15: Zass - AZS

Actual results:

  • 12/22: KS Warszawianka - AZS Warszawa 5:0 (0:0, 0:0, 5:0)
  • 12/22: Polonia Warszawa - Skra Warszawa 5:0 walkover
  • 1/1: Polonia Warszawa - Zass Warszawa 12:0 (3:0, 4:0, 5:0)
  • 1/1: Skra Warszawa - KS Warszawianka 1:1 (1:1, 0:0, 0:0
  • 1/6: Zass Warszawa - KS Warszawianka 0:5 walkover
Klass B
  • Makabi Warszawa - Sparta Warszawa 3:1 (1:0, 2:0, 0:1)
  • Gwiazda Warszawa - Legia Warszawa

Wilno ChampionshipEdit

Klass A championship: Teams: KPW Ognisko II Wilno, AZS Wilno, Makkabi Wilno, ŻAKS Wilno.

  • Ognisko II Wilno - Makkabi Wilno 12:0
  • AZS Wilno - ŻAKS Wilno 12:0
  • 12/29: Ognisko II Wilno - AZS Wilno 12:2

Ognisko II won (but second reserve team not classified), AZS finished second.

QualificationEdit

  • Dab Katowice - KS Cracovia 2:0 (0:0, 0:0, 2:0)/1:1 (0:1, 0:0, 1:0)
  • Ognisko Wilno - LKS Lodz 5:2/2:0
  • KS Warszawianka - Czarni Lwow 1:2/6:1
  • Polonia Warszawa - AZS Poznan 3:0 (0:0, 2:0, 1:0)/walkover - AZS did not appear for match

Final Tournament Edit

The winners of the qualification matches played in Group A while the losers were relegated to Group B.

Group AEdit

  • Dab Katowice - Ognisko Vilnius 6:1 (2:0, 4:1, 0:0)
  • KS Warszawianka - Polonia Warszawa 1:0 (0:0, 0:0, 1:0)
  • Dab Katowice - Polonia Warszawa 5:1 (3:0, 2:0, 0:1)
  • KS Warszawianka - Ognisko Vilnius 4:2 (1:1, 1:1, 2:0)
  • Ognisko Wilno - Polonia Warszawa 1:0 (0:0, 0:0, 1:0)
  • Dab Katowice - KS Warszawianka 4:0 (1:0, 1:0, 2:0)
Club GP W T L Goals Pts
1. Dąb Katowice 3 30015:26
2. KS Warszawianka 3 2015:64
3. Ognisko Vilnius 3 1024:102
4. Polonia Warszawa 3 0031:70

Group BEdit

Known scores
  • LKS Lodz - KS Cracovia 1:1 (0:0, 0:0, 1:1)
  • Czarni Lwow - LKS Lodz 5:1 (2:0, 2:1, 1:0)
  • Cracovia - Czarni Lwów 1:3 (0:1, 1:0, 0:2)
  • Cracovia - AZS Poznań 5:0 Forfeit
  • LKS Lodz - AZS Poznan 5:0 Forfeit
  • Czarni Lwow - AZS Poznan 5:0 Forfeit
Club GP W T L Goals Pts
5. Czarni Lwów 3 30013:26
6. KS Cracovia 3 1117:42
7. ŁKS Łódź 3 1117:63
8. AZS Poznań 3 0030:150

Other gamesEdit

  • 12/2: Krakow - Silesia 1:0 (0:0, 1:0, 0:0) @ Katowice
  • 12/8: Dab Katowice - Lwow Combination 4:3 (2:2, 1:1, 1:0) @ Katowice
  • 12/18: KPW Torun - Polskie (?) 2:2 (0:1, 2:0, 0:1) @ Torun
  • 12/26: KS Cracovia - Pogon Katowice 4:0 (1:0, 0:0, 3:0) @ Katowice
  • 12/26: Polonia Warszawa - Lodz Combination 6:1 (0:1, 0:0, 6:0) @ Lodz
  • 1/1: Sokol Krakow - Jaworzyny Krynica 2:1 @ Krynica
  • 1/2: Ognisko Wilno - KS Warszawianka 1:0 (0:0, 1:0, 0:0) @ Vilnius
  • KS Pomorzanin Torun - Stella Gniezno 9:0 (1:0, 6:0, 2:0)
  • P.F.W. 1 G. - Sokol Grudziadz 4:2 (1:1, 1:0, 2:1)
  • 1/8: Ognisko Wilno - KS Warszawianka 1:0 (0:0, 0:0, 1:0) @ Warsaw
  • 1/8: Dab 1b Katowice - HKS Wyry 3:1 (0:1, 0:0, 3:0)
  • 1/8: KPW Chebzie - WSV Nowa Wies 9:1 (2:0, 3:1, 4:0)
  • 1/8: TS 06 Myslowice - Fablok Chrzanow 10:1 (3:1, 4:0, 3:0)
  • Gniezno - Bydgoszcz 2:2 (1:0, 1:1, 0:1) @ Grudziadz
  • 1/27: Dab 1b Katowice - Sokol Bogucice 2:0
  • 1/31: Dab Katowice - Poland Representative Team 4:1 (1:0, 1:0, 2:1) @ Katowice
  • 2/2: Ognisko Wilno - Klub Mlodzieży Szkolnej Toruń 2:2
  • 2/5: Wilno Combination - KPW Pomorzanin Torun 3:1
  • 2/5: Wilno Combination - KPW Pomorzanin Torun 1:1

ImagesEdit

External linksEdit

  • Season on hockeyarchives.info

SourcesEdit

  • Kacik Statystyka
  • Przeglad Sportowy
  • Kurjer Wilenski
  • Polonia
Community content is available under CC-BY-SA unless otherwise noted.